Zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-laków

Zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-laków

Zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-latków

Witam ponownie na moim blogu 🙂

Tak jak wcześniej zapowiedziałem przygotowałem zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-latków.

Zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci, nie tylko uwrażliwiają na muzykę i uczą poczucia rytmu, ale również dają możliwość rozwoju dziecka, pobudzają jego wyobraźnię i dają niesamowitą radość poprzez kontakt z rówieśnikami i rodzicami.
Oto lista propozycji kilku zabaw, które z pewnością spodobają się 6-latkom i zachęcą ich do wspólnej integracji:

 

 

 

 

  • Zabawa “echo z piłkami”                                                                zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-latków                                                          – Zabawa muzyczna w formie echa melodycznego. Wszyscy uczestnicy siedzą w zamknięty kole, każdy z nich trzyma w ręku piłkę. Jedno z dzieci zaczyna improwizować głosem pojedynczy motyw z jednym taktem. Melodia musi składać się z określonych wartości i grup rytmicznych (czyli ćwierćnuty, ósemki, szesnastki, it.) Pozostałe osoby powtarzają daną kwestię, wykonując w odpowiedni sposób (za pomocą piłki), wartości rytmiczne, na które składa się zaprezentowana melodia. Ilość melodii i stopień ich trudności zależy od zaawansowania danej grupy przedszkolaków. 
    Przykładowy sposób zabawy:
    półnuta – zamienienie się miejscem z sąsiadem,
    szesnastka – obrót piłki wokół osi,
    ósemka – podrzucenie piłki do góry,
    ćwierćnuta – odbicie piłki od podłogi.

 

 

 

  • Zabawa “pająk i muchy”                                                             zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-latków Grupa przedszkolaków biega swobodnie po sali/boisku, naśladując gestami dźwięki muchy. Po usłyszeniu hasła “pająk” dzieci zastygają w bezruchu. Wybrana osoba, która jest “pająkiem” wychodzi na spacer pomiędzy pozostałymi uczestnikami zabawy. Obserwuje czy żaden z nich się nie porusza. Pierwszy, który nie wytrzyma presji bezruchu zostaje zaprowadzony do “sieci” (wyznaczone miejsce z boku zabawy). Gdy “pająk” odprowadza swoją ofiarę, pozostali uczestnicy z powrotem mają możliwość swobodnego biegania, aż do następnego polowania. Wygrywa ostatnia niezłapana do sieci osoba.

 

 

 

  • Zabawa “zgadnij kim jesteś”                                                       zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-latków Uczestnicy zabawy siedzą w zamkniętym kole, każda osoba otrzymuje czystą karteczkę, na której pisze nazwę/imię wybranej przez siebie postaci z bajki, filmu, może być też to popularny sportowiec czy piosenkarka. Następnie, przy użyciu taśmy klejącej, przykleja karteczkę na czoło sąsiada po prawej stronie. Ważne jest, żeby żaden przedszkolak nie wiedział co ma napisane na czole. Wybrana osoba rozpoczyna zabawę. Uczestnik ten, zadaje pozostałym dzieciom pytania, dzięki którym będą mogły zgadnąć kim są. Ważne jest, aby pytania były tak sformułowane, żeby można na nie było odpowiedzieć twierdząco lub przecząco, np. “Czy jestem postacią z bajki”, “Czy moja postać ma jasne włosy”, “Czy zawodowo gra w piłkę”. W momencie, kiedy uczestnicy odpowiedzą przecząco, a wybrana osoba nie wie kim jest, przechodzimy do następnego przedszkolaka. Zabawy kończy się, kiedy każdy z grupy odgadnie jaką postacią jest.

 

 

 

  • Zabawa “śmieszny film”                                                              zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-latkówZabawa muzyczno-ruchowa, która ma na celu nauczenie przedszkolaków relacji pomiędzy różnymi tempami w muzyce. Uczestnicy mają za zadanie przedstawić trzykrotnie wybraną scenkę (może to być fragment z bajki lub jakaś czynność z życia codziennego) w trzech różnych tempach przy akompaniamencie pianina: w tempie powolnym, średnim i przyśpieszonym. Scenka może być zaprezentowana zarówno przez pojedyncze osoby jak i pary.

 

 

 

  • Zabawa “opowiadania muzyczne”                                              zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-latków                                                            Jest to rodzaj zabawy naśladowczej, której celem jest nauka poruszania dzieci w takt muzyki. Prowadzący opowiada bajkę, która zawiera elementy ruchu tak, żeby przedszkolaki mogły ją zilustrować. Przykładowo: rodzina kotów wybrała się na spacer. Tata kot, ciężko powłóczy nogami, kotka mama idzie szybko, a małe kociątko radośnie podskakuje do góry. Uczestnicy powinni żywo reagować na poszczególne frazy, naśladując odpowiednie ruchy. Historia może ciągnąć się dowolnie, według uznania prowadzącego. Warto, co jakiś czas dodawać do niej nowe elementy, aby zaskoczyć dzieci.

           Więcej zabaw znajdziesz Tutaj>>

 

One response to “Zabawy muzyczno-ruchowe dla 6-laków”

  1. 6-latki pisze:

    ciekawy zestaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *