Zabawy muzyczno-ruchowe dla 5-latków

Zabawy muzyczno-ruchowe dla 5-latków

Zabawy muzyczno-ruchowe dla 5-latków

Witam Serdecznie 🙂

Tak jak wcześniej zapowiadałem dziś mam dla Ciebie zabawy muzyczno-ruchowe dla 5-latków.

Mam nadzieję, że wcześniej czy później przydadzą się one w Twojej pracy z dziećmi 🙂

 

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym zazwyczaj jest kojarzony ze sferą stricte edukacyjną, nic więc dziwnego, że większość rodziców zwraca szczególną uwagę na stymulację intelektualną malucha.

Warto jednak pamiętać, że równie istotnym czynnikiem jest szeroko rozumiana aktywność ruchowa, w szczególności gry i zabawy o charakterze ruchowo-muzycznym. Wybierając konkretne propozycje, należy uwzględnić wiek oraz możliwości psychofizyczne małego człowieka.

 

Poniżej kilka propozycji zabaw muzyczno-ruchowych dla 5-latków.

 

Skakać każdy może

zabawy muzyczno-ruchowe dla 5-latków

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób, by połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym. Jedną z form aktywności fizycznej w przypadku dzieci pięcioletnich, są szeroko rozumiane skoki.

Wiadomo jednak, że podskakiwanie czy przeskakiwanie przeszkód może okazać się nudne i monotonne, warto więc nieco zmodyfikować tę propozycję.

 

  1. Skoki przez papierową drabinkę – osoba dorosła musi wykonać papierową drabinkę, czyli pociąć gazetę na pięciocentymetrowe paski i ułożyć je na podłodze. Zadaniem dziecka/dzieci jest sprawne przeskakiwanie ze szczebelka na szczebelek. Zabawa bezpieczna i emocjonująca jednocześnie.

 

  1. Inną, równie atrakcyjną zabawą muzyczno-ruchową dla 5-latków, są skoki przez linkę. W tym przypadku należy zamocować linkę lub skakankę na wysokości około 25-30 cm. W przypadku grupy dzieci można zorganizować konkurs, które dziecko wykona większą ilość skoków w określonym przedziale czasowym.

 

  1. Kolejną propozycją jest „skaczący spacerek”. Dzieci spacerują, podskakując w rytm muzyki. Osoba prowadząca zabawę rzuca różne polecenia, np. „zbieramy grzyby”, „gonimy motyle”, zrywamy jabłka”, „podnosimy szyszki” – po każdym poleceniu dzieci wykonują określoną czynność.

 

Zabawy muzyczno-ruchowe dla 5-latków z wykorzystaniem piłki

zabawy muzyczno-ruchowe dla 5-latków

Dobrym pomysłem, by aktywnie i atrakcyjnie zagospodarować czas maluchom, są gry muzyczno-ruchowe z piłką dla 5-latków.

 

  1. „Jaś” – to popularna zabawa, w której dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają piłką, natomiast dziecko lub dzieci znajdujące się w środku próbują złapać piłkę. W momencie jej „przechwycenia”, następuje zamiana miejsc pomiędzy dzieckiem, które rzucało i łapało piłkę.

Grę można uzupełnić rytmicznym podkładem muzycznym, mobilizując maluchy, by rzuty odbywały się w rytm muzyki.

 

  1. Doskonałym pomysłem jest także podawanie piłki górą – dzieci siedzą jedno za drugim, tyłem do siebie i podają sobie piłkę w rytm muzyki. W momencie, gdy muzyka przestaje grać (zostanie zatrzymana przez prowadzącego), dziecko, które w danym momencie trzyma piłkę w rękach, nie może podawać jej pozostałym graczom.

Jest to kreatywna i atrakcyjna zabawa muzyczno-ruchowa, która pozwala ćwiczyć koordynację ruchową oraz słuchanie ze zrozumieniem.

Więcej zabaw z podkładami muzycznymi oraz instrukcją wideo Zobacz Tutaj>>

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *