Zabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latków

Zabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latków

Zabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latków

 

Witam Serdecznie 🙂

Czy są tu jakieś 4-latki 😉

Tak jak obiecałem dziś mam dla Was zabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latków.

4-latki to dzieci, którym trudno usiedzieć w miejscu. Ruch jest dla nich ważny niczym powietrze.                 W połączeniu z muzyką będzie trafionym pomysłem na zabawy rozwijające koordynację słuchowo-ruchową oraz na opanowanie przez dzieci treści edukacyjnych. W niniejszym artykule prezentujemy atrakcyjne, a zarazem proste zabawy dla grupy 4-latków.

 

5 zabaw muzyczno-ruchowych dla 4-latków

 

 

“Morskie opowieści”, czyli opowiadanie muzyką i ruchem pisanezabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latków

Do tej zabawy muzyczno-ruchowej świetnie nadaje się kolorowa chusta animacyjna oraz różne utwory muzyczne. Dzieci trzymają za końce chusty. Nauczyciel włącza muzykę. Ruchem, a gdy trzeba również słowem, wskazuje, co należy robić. Kiedy melodia jest delikatna i spokojna wszyscy lekkim ruchem falują chustą, naśladując morze w ładną, bezwietrzną pogodę. Podczas bardziej energicznych fragmentów dzieci wykonują już bardziej zamaszyste ruchy, jakby woda zaczynała mocniej falować. Na bardzo głośną i szybką muzykę intensywnie falują chustą imitując sztorm.

 

 

 

“Co to gra?”, czyli ruch i instrumenty

zabway muzyczno-ruchowe dla 4-latkówNauczyciel umawia się z dziećmi, w jaki sposób należy poruszać się do danego instrumentu:

  • tamburyno – chodzenie na czworaka,
  • marakas (grzechotka) – bieg na palcach,
  • bębenek – skakanie,
  • trójkąt – spokojny marsz.

Nie trzeba od razu wprowadzać wszystkich instrumentów. Prowadzący zabawę gra na wybranym instrumencie, a 4-latki poruszają się w określony sposób.

 

 

 

“Zatańcz tak, jak ja”, czyli skoordynowany ruch

zabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latkówZabawę można przeprowadzić w parach, małych grupach lub zbiorowo. Wybrana osoba, może to być nauczyciel, wykonuje ruchy do utworu muzycznego, a przedszkolaki próbują je jak najdokładniej naśladować. Na początku powinny to być proste gesty, by następnie coraz bardziej się komplikować.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Tańczymy labada”, czyli świadomość własnego ciała

zabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latkówZnana zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki “Tańczymy labada”. Na początku dzieci tańczą trzymając się za ręce i chodząc po okręgu. Po każdej zwrotce nauczyciel prowadzi dialog w stylu: 

-Rączki były?
– Były.
– Główki były?
– Były.
– Kolanka były?
– Nie były.

Wtedy przedszkolaki chwytają się nawzajem za wskazaną część ciała i tańczą od nowa. Dużo śmiechu gwarantowane!

 

 

 

 

“Instrumenty wokół nas”, czyli muzyczna improwizacja

zabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latkówNa wstępie tej zabawy 4-latki zastanawiają się, które przedmioty z ich otoczenia mogą stać się instrumentami. Każde dziecko bierze wymyślony przez siebie lub z udziałem nauczyciela instrument (np. kartka papieru, dwie kredki, małe pudełko z puzzlami…). Przy akompaniamencie dowolnego utworu dzieci chodzą, biegają lub tańczą po całej sali. W przerwie muzyki zaczynają koncertować na swoich instrumentach. Oprócz ruchu i muzyki jest tutaj także istotny element wyobraźni.

Opisane zabawy muzyczno-ruchowe dla 4-latków to dla nich możliwość rozładowania napięcia, wyrażenia siebie, a także uwrażliwienie na zmiany tempa, czy dynamiki utworu.

Więcej zabaw muzyczno-ruchowych   Znajdziesz tutaj>>

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *